Źródło: https://dzieje.pl/rozmaitosci/w-szczecinie-powstalo-muzeum-techniki-wojskowej

W Szczecinie powstało Muzeum Techniki Wojskowej

Wystawa wyposażenia wojskowego z różnych okresów w Muzeum Techniki Wojskowej w Szczecinie. Fot. PAP/M. BieleckiWystawa wyposażenia wojskowego z różnych okresów w Muzeum Techniki Wojskowej w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki

Wojskowe mundury, wyposażenie z czasów zimnej wojny czy pamiątki po 56. Kompanii Specjalnej ze Szczecina znalazły się w nowym szczecińskim Muzeum Techniki Wojskowej. Ekspozycję umieszczono w niemieckim schronie obrony cywilnej z 1943 r.

„Znajdziemy tu dużo eksponatów z czasów PRL-u, z wojska, z obrony cywilnej, nawet elementy milicji obywatelskiej, trochę rzeczy drugowojennych. Będą też wystawy czasowe broni z okresu od drugiej wojny światowej po współczesną” – powiedział PAP Krystian Dorawa z Fundacji Edukacji Strzeleckiej i Historycznej „Semper Parati”. Dodał, że członkowie fundacji starali się zachować w muzeum klimat schronu.

Na ok 200 m kw. można zobaczyć m.in. zbiór masek przeciwgazowych, dozymetrów (przyrządów do pomiaru dawki promieniowania jonizującego), radiorentgenometrów (tzw. liczników Geigera) czy hełmów, ale też łóżko z koszar czy akcesoria używane przez lekarzy wojskowych.

Jak zaznaczył Dorawa, wśród eksponatów trudno wyróżnić te, z których założyciele muzeum są najbardziej dumni. „Bardzo ciekawe są wydobyte z ziemi znaleziska z drugiej wojny światowej” – dodał.

Część eksponatów jest własnością prywatną, część zaś należy już do muzeum. „Ciekawostką są różnego rodzaju mundury, jestem bardzo zadowolony np. z munduru z 56. Kompanii Specjalnej ze Szczecina, bo jest to już rzadkość” – wskazał Dorawa. Dodał, że kolekcja będzie się powiększać, w planach jest też umieszczenie jej na całej kondygnacji schronu.

Muzeum w schronie na miejskiej wyspie Łasztownia nie można jeszcze odwiedzać codziennie; plany zakładają udostępnienie go w weekendy. Zainteresowani będą natomiast mogli zobaczyć ekspozycję 10 sierpnia i 1 września.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka