Źródło: https://radioszczecin.pl/1,391656,stworzyli-muzeum-w-schronie-wideo-zdjecia

Stworzyli muzeum w schronie [WIDEO, ZDJĘCIA]

[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=PMKwvkXlplY[/embedyt]Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]Z poniemieckiego schronu z czasów II wojny światowej, mieszczącego się nieopodal Trasy Zamkowej w Szczecinie zrobili Muzeum Techniki Wojskowej. W sobotę zostało oficjalnie otwarte.

Obiekt mieści się przy Bulwarze Gdańskim. Sale wystawowe zajmują na razie pół jednej kondygnacji. Można tam zobaczyć jak kiedyś wyglądał punkt opatrunkowy oraz hełmy, maski przeciwgazowe, umundurowanie czy broń – taką jak chociażby karabiny Mosin, PPSz czy SWT. 

Łącznie to kilkaset eksponatów – opowiada Krystian Dorawa z Fundacji Edukacji Strzeleckiej i Historycznej „Semper Parati”, która stworzyła muzeum. – To trzeba zobaczyć po prostu, docelowo planujemy zagospodarować całe piętro, czyli około 400 metrów kwadratowych powierzchni i rozszerzać tę naszą muzealną wystawę – mówi Dorawa. 

Prace nad muzeum trwały rok. Trzy kondygnacje obiektu przekazało fundacji w użytkowanie TBS Prawobrzeże. Dwie pozostałe mają służyć w przyszłości m.in. jako strzelnica. 

– To robimy wszystko własnymi siłami, trochę funduszy udało nam się pozyskać, a reszta to są nasze po prostu środki, które tutaj inwestujemy i setki godzin naszej pracy – dodaje Dorawa.

Kiedy zostanie otwarta strzelnica? Terminu na razie nie ma. Muzeum ma służyć wszystkim zainteresowanym. Na razie na zasadzie wybranych wydarzeń.

– To trzeba zobaczyć po prostu, docelowo planujemy zagospodarować całe piętro, czyli około 400 metrów kwadratowych powierzchni i rozszerzać tę naszą muzealną wystawę – mówi Dorawa.
– To robimy wszystko własnymi siłami, trochę funduszy udało nam się pozyskać, a reszta to są nasze po prostu środki, które tutaj inwestujemy i setki godzin naszej pracy – dodaje Dorawa.